Ta strona używa ciasteczek (cookies). Są one niezbędne do jej prawidłowego działania. Dowiedz się więcej Rozumiem
IMAS ONLINE BLOG
mimowszystko_01
6 listopada 2012

Razem Mimo Wszystko – poznajcie Fundację Anny Dymnej

 

Kontynuujemy prezentację fundacji, które wspierają nasi paneliści. W lipcu prezentowaliśmy Fundację Świętego Mikołaja, w tym wpisie chcemy Wam przybliżyć działania Fundacji „Mimo Wszystko”.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” powstała w 2003 roku, aby prowadzić i utrzymywać Warsztaty Terapii Artystycznej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w podkrakowskich Radwanowicach. Nadal jest to jej głównym celem.

Czym są Warsztaty Terapii Artystycznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie?

Nie umiem ciekawie opowiadać. Aby żyć, potrzebuję pomocy innych ludzi. To oni dbają o to, abym miał co jeść, gdzie spać, spędzać święta i inne dni. Ludzie, którzy wiedzą, jak mam na imię i kiedy są moje urodziny, przygarnęli mnie do schroniska w Radwanowicach, zaprosili na Warsztaty Terapii Artystycznej. Mogę robić to, co potrafię najlepiej: rysować, malować, heblować deski i skrzynki… Jestem komuś potrzebny!

– „mówi” Edek Grabowski, który korzysta z Warsztatów Terapii Artystycznej Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Dolina Słońca

Dolina Słońca

„Dolina Słońca” / Fot. udostępniona przez Fundację

We wrześniu 2008 r. Fundacja rozpoczęła budowę ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Radwanowicach. Podopieczni zaproponowali, aby ośrodek ten nosił nazwę „Dolina Słońca”. Jest to kompleks budynków, w którym znajdą się m.in.: warsztaty plastyczne, tkackie, stolarskie, kulinarne oraz sala gimnastyczna, teatralna i doświadczania świata. Dzięki korzystaniu z tych warsztatów osoby niepełnosprawne intelektualnie czują się potrzebne i kochane, rozwijają się i nie są skazane na samotność. Jest to ich dom.

Człowiek jest istotą niezwykłą – mówi Anna Dymna. – Tak myślę, gdy patrzę na moich niepełnosprawnych umysłowo przyjaciół pochylonych nad kartką papieru, z kredką albo pędzelkiem tworzących na białym tle swój zaczarowany, kolorowy świat. Są całkowicie pochłonięci pracą. Gdy zbliżam się do nich, z radością pokazują mi swoje obrazy. Niektórzy nie umieją przekazywać swoich myśli słowami. Ale to niepotrzebne. W ich rysunkach zawarty jest cały ich świat. Każda kreska, barwna plama składa się w pełną emocji historię. Gdy przebywam z moimi niepełnosprawnymi umysłowo przyjaciółmi, coraz częściej odnoszę wrażenie, że oni czują i rozumieją więcej niż ja. Rozumieją sercem . Dzięki nim zaczynam rozumieć prawdziwe wartości, prawdziwe piękno.

„Dolina Słońca” nie powstałaby gdyby nie pomoc ludzi z całej Polski, którzy przeznaczyli swój 1% na ten cel oraz firm, które wsparły inwestycję. Dlatego jest to tak wyjątkowe miejsce – zbudowane dzięki pomocy i wspólnym staraniom przyjaciół z całego kraju.

W tej chwili trwa wyposażanie ośrodka. Każdy może pomóc i dołożyć swoją cegiełkę. W tym celu ruszyła akcja SMS, z której środki przeznaczone zostaną na wyposażenie „Doliny Słońca”. Wystarczy wysłać SMS o treści „Dolina Słońca” na numer 74 711 (koszt 4,92 zł z VAT), by sprawić, że ktoś się uśmiechnie…

Więcej na www.mimowszystko.org

 

Komentowanie zamknięte